Wnętrza ZewnętrzaWnętrza ZewnętrzaWnętrza Zewnętrza

Jak utrzymać porządek w łazience?

12 października, 2021

Łazienki, choć często są najmniejszymi pomieszczeniami w domu, muszą pełnić wiele funkcji, a przede wszystkim pomieścić kosmetyki i przybory toaletowe wszystkich domowników. Jeśli sięgając po patyczki kosmetyczne regularnie strącasz na podłogę szczoteczki do zębów, to znak, że trzeba poświęcić nieco czasu na znalezienie nowych patentów na przechowywanie w łazience.

Przechowywanie kosmetyków

Najprostszym sposobem na utrzymanie porządku jest ukrycie kosmetyków i środków czystości w zamkniętych szafkach. Idealnie sprawdzi się do tego przestrzeń na stelażem WC. Dzięki pomalowaniu szafek na kolor ściany albo obłożeniu stelaża tym samym materiałem, z którego powstała szafka, dodatkowa przestrzeń do przechowywania zapasu kosmetyków papieru toaletowego czy środków czystości nie rzuca się w oczy. 

przechowywanie w łazience

Niewielkie wnęki na kosmetyki pod prysznicem są zawsze dobrym rozwiązaniem, ale można pójść o krok dalej i usytuować je w takim miejscu, by były jak najmniej widoczne. W tej łazience półeczki dostępne od strony prysznica usytuowane są przy stelażu WC. Dopóki nie wejdzie się pod prysznic, są całkowicie niewidoczne. 

przechowywanie w łazience

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na ukrycie kosmetyków czy chemii gospodarczej w zamykanych szafkach (np. jeśli wynajmujesz mieszkanie), przesyp proszek do dużego słoja, a drobne kosmetyki włóż do podróżnej kosmetyczki, ukryj w zamykanym koszyczku lub… osłonce na doniczkę.

Umywalka

Wizualny porządek w okolicy umywalki wprowadzają tace. Wystarczy ustawić na nich estetyczny dozownik na mydło, balsam do rąk, czasem także flakon perfum lub dyfuzor, by strefa mycia rąk prezentowała się elegancko. 

przechowywanie w łazience

Warto przewidzieć miejsce do przechowywania szczoteczek do zębów. Można trzymać je w szufladzie pod umywalką. Spróbuj wykorzystać akcesoria z działu kuchennego – wkład do szuflady na sztućce idealnie sprawdzi się do oddzielania od siebie szczoteczek do zębów. Jeśli korzystasz ze szczoteczki elektrycznej, pomyśl o dodatkowym kontakcie do jej ładowania – możesz ukryć go w szufladzie lub szafce nad umywalką. Drugi przyda się do podłączenia suszarki do włosów albo golarki elektrycznej. Takie rozwiązanie zastosowano w łazience w mieszkaniu w starej stolarni. Końcówki do szczoteczek elektrycznych lubią się przewracać, dlatego możesz kupić specjalny uchwyt i zamontować go w szafce lub po wewnętrznej stronie drzwiczek. 

lustrzane szafki w łazience

Wolisz trzymać szczoteczkę na wierzchu? Zadbaj o ładny pojemnik do ich przechowywania oraz ładne szczoteczki. Od kilku lat na rynku są szczoteczki bambusowe oraz z plastiku z recyklingu, które prezentują się zdecydowanie lepiej niż jaskrawe modele z mnóstwem dodatkowych gumek. Jola i Kamil korzystają z jednego korpusu szczoteczki elektrycznej, dlatego potrzebowali miejsca do odkładania końcówek. Wykorzystali w tym celu ceramiczny talerzyk w kształcie liścia. Jak widzisz akcesoria dedykowane do kuchni równie dobrze sprawdzają się również w łazienkach. 

przechowywanie w łazience biała łazienka na poddaszy

Strefa prania i suszenia

Jeśli nie masz pralni lub garderoby strefa prania a czasem również suszenia znajduje się prawdopodobnie w Twojej łazience. Często spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie pralki obok umywalki pod blatem. Pamiętaj tylko, żeby wybrać umywalkę podblatową. Umywalka postawiona na blacie przykrywającym pralkę będzie zdecydowanie zbyt wysoko, by można było wygodnie z niej korzystać i uniknąć zachlapywania siebie i łazienki. Pamiętaj również, że wymiary pralki nie zawsze uwzględniają wystające drzwiczki. Upewnij się również, czy będziesz mieć dostęp do szufladki na proszek do prania. 

pralka pod blatem

Z każdym rokiem coraz większą popularością są w Polsce suszarki bębnowe. Kiedyś wydawały się dobrem luksusowym, dziś bębnowa suszarka do prania staje się obok zmywarki standardowym wyposażeniem mieszkań. Suszarkę możesz postawić na pralce (nigdy odwrotnie!) za pomocą specjalnego łącznika i ukryć oba sprzęty za zamkniętymi drzwiami, ale jeśli nie masz na to miejsca w łazience spokojnie możesz postawić suszarkę w innym pomieszczeniu np. garderobie, w szafie w sypialni czy przedpokoju, gdyż większość modeli nie wymaga podłączenia do odpływu. Suszarka na pranie znacznie poprawia komfort życia w małych mieszkaniach – dzięki niej odzyskasz miejsce w salonie czy sypialni, które bywa stale okupowane przez klasyczną pokojową suszarkę. No i przyznajcie ­– mieszkanie od razu staje się ładniejsze, gdy nie musimy patrzeć na suszące się skarpetki. Czym kierować się przy wyborze suszarki? Przede wszystkim pamiętaj, że w bębnie suszarki musi zostać więcej luzu niż w pralce, dlatego załadunek suszarki musi być mniejszy niż wsad do pralki. Zwróć również uwagę na kierunek otwierania drzwiczek. W przypadku sprzętów ustawionych jeden na drugim ma to mniejsze znaczenie, ale jeśli pralka i suszarka stoją obok siebie otwarte drzwiczki obu sprzętów nie powinny wchodzić w kolizję. 

suszarka na pralce

Na etapie urządzania mieszkania wybrałeś płytszą pralkę i nie przewidziałeś miejsca na suszarkę bębnową? Nic straconego. Jeśli nad pralką masz miejsce na suszarkę standardowej głębokości, możesz użyć specjalnego łącznika lub nad pralką w wersji slim zrobić stabilną półkę i na niej postawić suszarkę. Warto tylko zastosować specjalną podkładkę niwelującą drgania, by mieć pewność, że suszarka nie będzie się przesuwać. Inne rozwiązanie to oczywiście suszarka w wersji slim. Sprzęty poniżej o głębokości poniżej 50 cm łatwiej zmieścisz również w szafie w sypialni lub przedpokoju o standardowej głębokości 60 cm. Wybór płytkich suszarek nie jest jeszcze zbyt duży, ale miejmy nadzieję, że producenci sprzętów AGD wkrótce poszerzą asortyment. 

 

Na etapie wykańczania lub remontu pamiętaj o dwóch gniazdkach, by nie musieć po każdym praniu odłączać od prądu pralki i podłączać suszarki. Pralkę i suszarkę ukryte w szafie łazienkowej zobaczysz m.in. w naszym filmie „Wygodne mieszkanie urządzone na wymiar”, w którym pokazujemy trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 54 m2. 

pralka i suszarka w szafce

Klasyczne łazienkowe grzejniki drabinkowe zachęcając do suszenia na nich ręczników i drobnych elementów garderoby, stają się często głównym bastionem łazienkowego bałaganu. Alternatywą są np. niewielkie składane suszarki na pranie montowane na ścianie. Jeśli masz dużą kabinę prysznicową (o długości ok. 160 cm) lub prysznic typu walk-in, możesz zamontować relingi na ręczniki kąpielowe naprzeciwko baterii prysznicowej i deszczownicy. Dzięki temu będą zawsze pod ręką i nie będą zajmować miejsca na grzejniku.  

porządek w łazience

Ostatnie szlify

Praktyczna łazienka nie musi być pozbawiona dekoracji. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, możesz postawić na roślinę doniczkową. Ciekawym pomysłem jest rezygnacja z lustra nad umywalką i zawieszenie w tym miejscu plakatu, tak jak zrobili w swojej toalecie Marta i Adam. Detalem, który może wprowadzić poczucie bałaganu nawet do najlepiej zaprojektowanej i uporządkowanej łazienki są przypadkowe ręczniki. Nie wszystkie muszą być w jednym kolorze, ale dobrze, jeśli nie będą zbyt mocno kontrastować z kolorystyką łazienki. Możesz postawić na mięsiste modele frotte albo ręczniki w waflowy wzór, które są bardzo chłonne, nie zajmują wiele miejsca, a jednocześnie wprowadzają wyglądają bardzo elegancko. 

 

Dajcie znać, jakie rozwiązania w Waszych łazienkach pomagają Wam utrzymać porządek. 

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down